Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrudexe rc itation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea com modo consequat. Duis aute irure.

Recenzja Xiaomi Mi 10 Pro - Stała wartość ogólnaWśród wielu flagowych urządzeń wprowadzonych na rynek w pierwszej połowie roku, jednym z często pomijanych urządzeń była seria Mi 10 firmy Xiaomi. Wiodące telefony Snapdragon 865 firmy zostały wydane dość wcześnie, ale zostały w dużej mierze przyćmione przez inne urządzenia konkurencji, z telefonem nie posiadającym oficjalnego wsparcia operatora w USA lub wydaniach odgrywających również dużą rolę. W Europie i na innych rynkach Xiaomi jest jednak coraz ważniejszym graczem i szybko wypełnia lukę pozostawioną przez Huawei.
Dziś przyglądamy się bliżej Xiaomi Mi 10 Pro, temu, jak telefon stawia czoła konkurencji, a zwłaszcza temu, jak system kamer w telefonie jest inny niż jakikolwiek inny na rynku. Mimo, że dziś recenzujemy wariant Pro, Xiaomi oferuje również regularne Mi 10, który jest zasadniczo identyczny pod względem wyglądu i funkcji, z tym wyjątkiem, że brakuje mu niektórych z bardziej wszechstronnych ustawień aparatu w wariancie Pro.

Pod względem specyfikacji, Mi 10 i Mi 10 Pro są wyposażone w najnowszy Qualcomm Snapdragon 865 SoC, który zasila zdecydowaną większość flagowych Androidów dzisiaj. Wydajność i efektywność SoC zrobiła na nas duże wrażenie w tym roku i z pewnością posłuży jako solidny fundament dla telefonów Mi 10.

Xiaomi konfiguruje Mi 10 i 10 Pro z 8 GB LPDDR5, a także 256 GB pamięci UFS 3.0. Zwykłe Mi 10 posiada również opcję pamięci 128GB dla niektórych rynków.

Pod względem wzornictwa, telefony te charakteryzują się większym 6,67-calowym ekranem AMOLED o rozdzielczości 2340 x 1080 i częstotliwości odświeżania 90Hz. Xiaomi tutaj nie do końca pasuje do specyfikacji konkursowych rozdzielczości QHD i 120Hz, ale jak widzieliśmy w innych telefonach te ogólnie pochodzą na koszt baterii kompromisów, które Mi 10 seria ogólnie nie będzie musiał się martwić.

Ekran ma zakrzywioną krawędź, przy czym krzywizna jest nieco rozsądna w użytkowaniu, chociaż wolałbym bardziej wyciszony projekt serii S20, jak i zwykłego OnePlus 8. Xiaomi zdecydował się na projekt z lewym narożnikiem umieszczonym z przodu kamery - rozmiar otworu jest większy niż w przypadku Samsunga czy OnePlus'a, jednak trudno to zauważyć w codziennym użytkowaniu.

Kiedy trzymasz telefon, jedyną rzeczą, która jest natychmiast zauważalna jest to, że jest znacznie wyższy i cięższy od urządzeń konkurencji. Na 208g i 8,96mm grubości, to rzeczywiście większe niż inne telefony i porównuje bliżej S20 Ultra niż niektóre z innych współczesnych, choć Mi 10's mają mniejszą powierzchnię pod względem innych wymiarów. Na szczęście, dzięki zakrzywionej tylnej szybie i cieńszej ramce bocznej, ergonomia jest tak dobra, jak można dostać się z urządzeniem tej wielkości i grubości, choć subiektywnie, wolałbym coś nieco mniejszego. Zdecydowanie jest to dalekie od zdrobnienia Mi9 z zeszłego roku.

Jednym z powodów, dla których urządzenie jest tak grube, są kamery i baterie. Jeśli chodzi o pojemność baterii, Mi 10 Pro wyposażony jest w urządzenie 4500mAh, podczas gdy zwykły Mi 10 posiada 4780mAh. Na pierwszy rzut oka wydaje się to dziwne, że model Pro posiada mniejszy akumulator, ale można to wytłumaczyć tym, że w jego obudowie znajdują się dwa większe moduły kamer, które w zwykłym Mi 10 są zastąpione dwoma modułami "gimmick".

Konfiguracja kamery Mi 10 Pro jest dość szczególna. Zaczynając od głównej kamery, widzimy wykorzystanie czujnika kamery HMX 108MP Samsunga. Jest to czujnik o rozmiarze 1/1,33", który jest równy rozmiarowi dużej jednostki znajdującej się w S20 Ultra, ale duża różnica między urządzeniami własnymi Samsunga a urządzeniami Xiaomi polega na tym, że te ostatnie używają bardziej tradycyjnej czterowarstwowej matrycy filtrów barwnych. Oznacza to, że rozdzielczość natywna czujnika 108MP jest domyślnie obniżona do 27MP - co w rzeczywistości stanowi najwyższą rozdzielczość "standardowego" trybu pracy kamery spośród wszystkich dzisiejszych smartfonów.
Z punktu widzenia optyki, Xiaomi używa zestawu obiektywów f/1,69 o dość szerszej ogniskowej 24mm. Należy zauważyć, że biorąc pod uwagę rozmiar sensora, reprezentuje on najszerszy otwór przysłony spośród wszystkich dzisiejszych smartfonów, ponieważ Samsung, Huawei i OnePlus stosują mniejsze optyki f/1,8, f/1,9 i f/1,78.

Mi 10 Pro, jako moduły ultraszerokopasmowe, posiada urządzenie 20MP f/2,2 o rozdzielczości 1,0µm pikseli. Bardzo mile widziane są moduły ultraszerokokątne o wyższej rozdzielczości, ponieważ pomagają one uzyskać więcej szczegółów w szerszej scenie. Zwykły Mi 10 posiada mniejszy moduł 13MP z optyką f/2,4 i 1,12µm pikseli.
Cechą szczególną aparatu Mi 10 Pro, poza głównym sensorem, są jego moduły telefoto. Zamiast wybierać bardziej egzotyczne, pryzmatyczne moduły optyczne oparte na "peryskopie", które widzieliśmy w Huawei czy S20 Ultra, Xiaomi decyduje się na użycie dwóch dedykowanych klasycznych modułów optycznych o różnych ogniskowych.
Znajdujemy bardziej tradycyjny moduł 2x zoomu optycznego o ogniskowej 48mm, wykorzystujący sensor 12MP 1,4µm i układ optyczny f/2,0. Ten moduł zazwyczaj pasuje do modułów 2x, które widzieliśmy w przeszłości w ciągu ostatnich kilku lat, ale ostatnio inni producenci zrezygnowali z niego na rzecz modułów o dłuższej ogniskowej. Xiaomi utrzymanie tej jednostki na Mi 10 Pro jest udar mózgu geniusza, jak telefon nie będzie miał do czynienia z pośrednim poziomie pogorszenia jakości zoomu, który nęka inne telefony, takie jak S20 Ultra.
Aby osiągnąć wyższy poziom powiększenia, Xiaomi wykorzystuje drugi moduł teleobiektywu przy 5-krotnym powiększeniu optycznym i ogniskowej 121mm. Zazwyczaj bardzo trudno jest zaprojektować klasyczny układ soczewek z takim powiększeniem bez uzyskania dość dużej grubości, jednak w Mi 10 Pro osiąga się to dzięki zastosowaniu malutkiego sensora 8MP 1.0µm. Dużą zaletą tego podejścia jest to, że Xiaomi nie ma do czynienia z bardzo nieporęcznymi modułami peryskopowymi, co pozwala zaoszczędzić miejsce na komponentach wewnętrznych i koszty, a optyka tego sensora jest o wiele lepsza i zdolna pomieścić szerszy otwór przysłony f/2,0 niż bardziej ograniczona optyka f/3,4 / f/3,5 firm Huawei i Samsung.

Kolejny obszar, w którym wyróżniają się telefony Mi 10, to ustawienia głośników. W przeciwieństwie do innych producentów, którzy używają głównego głównego głośnika dolnego w połączeniu z mniejszym głośnikiem dousznym, Xiaomi tym razem wokół rzeczywiście posiada dwa pełnozakresowe głośniki zarówno na górze jak i na dole telefonu, z kratkami/otworami na głośniki dla obu urządzeń. Głośniki po obu stronach są identyczne, co jest zasadniczo unikalne w smartfonie. Dzięki temu Mi 10 ma wyjątkowo dobrą jakość dźwięku i w zasadzie wyciera podłogę dowolnym innym urządzeniem dostępnym na rynku, jest to coś, co trzeba osobiście doświadczyć, aby naprawdę docenić.
Punkty minusowe dla Mi10 to brak certyfikatu wodoodporności oraz brak gniazda słuchawkowego 3,5 mm.
Mi 10 Pro jest w cenie 999€ MSRP za wariant 8+256GB, którego aktualna cena uliczna wynosi około 899€. Regularna cena Mi 10 Pro wynosi 799/899 € w zależności od wariantu 128 lub 256GB, przy czym obecne ceny uliczne wynoszą tylko około 573 i 660 €, które są niezwykle atrakcyjną propozycją.