Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrudexe rc itation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea com modo consequat. Duis aute irure.

Xiaomi Mi Note 10 - recenzja

Xiaomi Mi Note 10 jest telefonem średniej klasy z pewnymi cechami konstrukcyjnymi urządzeń wysokiej klasy. Ma więcej aparatów fotograficznych niż sensu i drogie, zakrzywione, szklane przednie części.

108-megapikselowa kamera i ogromny akumulator 5260mAh to numery, które z pewnością przyciągną uwagę.

Nie jest to jednak do końca światowy bóbr, którego można by się spodziewać pod innymi względami. Jego kamera jest powolna; są pewne codzienne problemy, które sprawiają, że wydaje się bardziej powolny niż jest. I choć bateria jest pokaźna i trwa w porządku, można się spodziewać jeszcze większej wytrzymałości na jej parametry.

Jest tu jeszcze wiele do polubienia, ale tańsze Xiaomi Mi 9T Pro i Oppo Reno 2 mogą być dla niektórych lepszym wyborem.

Konstrukcja Xiaomi Mi Note 10 - wygląd prawie premium, ale skaner linii papilarnych jest trafiony i chybiony
W niektórych obszarach, Xiaomi Mi Note 10 jest wykonany w tym samym standardzie, co telefon kosztujący dwa razy więcej. Jego boki są metalowe, a zarówno przód, jak i tył urządzenia to znaczne, zakrzywione kawałki szkła. Między metalem a szkłem nie ma też plastikowej obwódki, co jest bardzo nietypowe jak na telefon kosztujący mniej niż 600 funtów.

Zaprasza to do porównania z takimi słuchawkami jak Huawei P30 Pro i Samsung Galaxy S10, które są droższe. Ale to właśnie obudowa kamery znajdująca się z tyłu Xiaomi Mi Note 10 może być zauważona jako pierwsza.

Jest ogromna i wystaje, zauważalnie, więc biorąc pod uwagę, że Xiaomi Mi Note 10 nie jest ultra płaską słuchawką na początek. Xiaomi ma dobrą wymówkę: bateria telefonu jest znacznych rozmiarów. Ale to, co dostaję od konstrukcji Mi Note 10 jest to, że jest to telefon, który jest wykonany, aby nosić płaszcz - obudowę silikonową, która jest w pudełku.

W rzeczywistości, Xiaomi Mi Note 10 jest prawie niekompletna bez silikonowej obudowy, która wygładza karbun aparatu.

Jeśli chcesz telefon, który wygląda i czuje się super-drogi na około 400 funtów, Oppo Reno 2 prawdopodobnie ściąga to lepiej niż Mi Uwaga 10. Oppo sprawił, że słuchawka jest atrakcyjna zarówno w obudowie, jak i z niej.

W Xiaomi Mi Note 10 chodzi przede wszystkim o krzywe, chociaż szkoda, że w przypadku, gdy naprawdę nie będziesz mógł ich docenić. Zauważ również, że Mi Note 10 nie oferuje żadnego zabezpieczenia przed wodą. Jest to norma w cenie, ale ponownie przypomina, że podobieństwo do telefonów dwukrotnie cena jest rzeczywiście nieco cienka.

Skaner odcisków palców w słuchawce też nie jest tak dobry, jak w telefonach z górnej półki. Wybredny o umieszczenie palca, bardzo wrażliwy na wilgoć i podatny na błędne odczytanie idealnie dobrego odcisku, można uciec się do korzystania z odblokowania twarzy zamiast. Ponieważ skanery na ekranie stają się coraz bardziej powszechne w telefonach średniej klasy, nieco podejrzane jednostki, takie jak ten, są teraz dość powszechne.

Jego wydajność zmalała w ciągu około tygodnia. Podczas gdy trochę się poprawiła po ponownym przeszkoleniu skanera do rozpoznawania mojego palca, nadal jest daleka od ideału. Fakt, że skanery tylnego i bocznego palca od lat są w dużej mierze doskonałe, sprawia, że urządzenie to jest jeszcze bardziej irytujące.

Ale na razie wystarczy negatywów. Xiaomi Mi Note 10 czuje się lepiej niż jakikolwiek inny telefon Samsung w tej cenie, a z Oppo Reno 2 nie dostaniesz zakrzywionego przodu.

Xiaomi Mi Note 10 posiada również nadajnik na podczerwień. Umożliwia on korzystanie z aplikacji Mi Remote, która pozwala telefonowi działać jako uniwersalny pilot, wysyłając te same polecenia, co pilot telewizyjny (o ile nie jest to pilot flashowy Bluetooth).

Ekran Xiaomi Mi Note 10 - Panel OLED i wszystkie korzyści, jakie to przynosi
Przednia kamera z napędem silnikowym jest najbardziej oczywistą cechą, której brakuje w Xiaomi Mi Uwaga 10. Xiaomi zawiera je w innych telefonach, ale tutaj mamy bardziej konwencjonalne nacięcie łezkowe.

Włączenie tego pierwszego uczyniłoby z Mi Note 10 pełny pakiet - zakrzywiony przód, niezakłócony przez nacięcia. Ale nawet hiperagresywny Xiaomi musi ustalić limit.

Mi Note 10 posiada 6,47-calowy ekran, panel OLED o rozdzielczości 2340 x 1080 pikseli. Jest to doskonały ekran dla pieniędzy. Możesz znaleźć większy, ale nie znajdziesz nic lepszego, zwłaszcza jeśli będzie się podobał zakrzywiony front.

Nie miałeś wcześniej telefonu z panelem OLED? Oferują one niezrównany kontrast i super głęboki kolor. Możesz wybrać pomiędzy super nasyconym lub bardziej naturalnym profilem kolorystycznym, lub takim, który zmienia charakter ekranu w zależności od oświetlenia otoczenia.

Z Mi Note 10 nie miałem żadnych problemów z automatycznym ustawianiem jasności - co może być problemem w przypadku mniej zoptymalizowanych telefonów. Dodatkowo, jasność jest wystarczająca - deklarowane 600 nitów - aby wygodnie poruszać się w jaśniejsze dni.

Jednakże, Xiaomi Mi Note 10 wydaje się mieć dziwny błąd, który sprawia, że ekran miga jasno przez ułamek sekundy podczas odblokowywania. Nie jest on katastrofalny; bardziej niepokojący.

Ekran jest ostry, odważny i bogaty, i obsługuje 1080p Netflix. Obsługa HDR również tutaj jest - i nic dziwnego, że doskonale wygląda w pomieszczeniu z kontrolowanym oświetleniem, które pozwala docenić jasność wyświetlacza.

Jak porównują się rywale w cenie? Ekran Samsung Galaxy A70 jest jeszcze bardziej obszerny, a Reno 2's jest w rzeczywistości większy dla filmów, ponieważ nie ma nacięcia.

Oprogramowanie Xiaomi Mi Note 10 - Brak szuflady z aplikacjami rozczarowuje
Mi Note 10 działa na systemie Android 9 z interfejsem MIUI Xiaomi. Jego styl wizualny jest podobny do stylu Huawei; nie jest tak zaokrąglony jak Samsung, a nie tak sztywno ostry jak Oppo's.

Nie mam żadnych prawdziwych problemów z wyglądem oprogramowania, ale dostosowanie jest ograniczone pod jednym ważnym względem. W MIUI nie ma szuflady z aplikacjami. Wszystkie zainstalowane aplikacje trafiają na ekrany domowe - i, w przeciwieństwie do interfejsu użytkownika Huawei, nie ma możliwości dodania dedykowanego obszaru aplikacji.

Xiaomi Mi Note 10 posiada dodatkowy ekran domowy wypełniony widżetowymi skrótami do aplikacji i narzędzi Xiaomi. Jest on tak samo użyteczny, jak brzmi (niezbyt), a ja zignorowałem go prawie całkowicie podczas korzystania z telefonu. Ty pewnie też to zrobisz.

Osobiście, brak odpowiedniego ekranu aplikacji uderza MIUI do niższych szczebli interfejsów Android dla mnie. Ale jeśli nie jesteś w podobny sposób podłączony do jednego, oprogramowanie Mi Note 10 jest w porządku.

Wydajność Xiaomi Mi Note 10 - nie jest najszybsza, ale jest to przyzwoity wykonawca
Procesor średniotonowy, Qualcomm Snapdragon 730G, bije w samym sercu Mi Note 10. Jest to ten sam chipset, który występuje w Oppo Reno 2; Samsung Galaxy A80 ma podobny Snapdragon 730. Ta wersja "G" ma po prostu wyższe taktowanie sprzętu graficznego dla nieco lepszej wydajności w grach.

W praktyce, to działa dobrze. Możesz zagrać w Arkę: Przetrwanie ewoluowało wygodnie przy wysokiej grafice, z suwakiem rozdzielczości ustawionym na około 70%. PUBG działa dobrze na maksimum - wystarczy włączyć antyaliasing, aby pozbyć się szarpnięć.

Codzienna wydajność jest solidna technicznie, jak można by oczekiwać od urządzenia z dobrym procesorem i 6 GB pamięci RAM. Kończy się to jednak uczuciem słabości dzięki nieco zawodnemu skanerowi linii papilarnych i dziwnemu efektowi odblokowania ekranu, o którym mowa w części wyświetlacza tej recenzji.

Mi Note 10 również nie jest najszybszym telefonem, jaki można dostać od Xiaomi w cenie. Jego Xiaomi Mi 9T Pro kosztuje mniej, ale ma znacznie większą moc Snapdragon 855.

Według Geekbench 4 i 3D Mark, ten telefon ma około 70% więcej mocy CPU i znacznie ponad dwukrotnie większą moc GPU.

Aparat Xiaomi Mi Note 10 - Mocne i wciągające zdjęcia, które sprawią, że będziesz robić więcej
Kamera jest miejscem, w którym odkryjesz najważniejsze problemy z wydajnością Xiaomi Mi Note 10. Jest wolna.

Opóźnienie migawki wynosi około pół sekundy, a przetwarzanie zdjęć trwa bardzo długo. Powód staje się jasny po bliższym przyjrzeniu się technikom znajdującym się w środku.

Aparat Xiaomi Mi Note 10 jest wyposażony w główny aparat fotograficzny o rozdzielczości 108 megapikseli, który wykorzystuje funkcję "pixel binning" do przesyłania obrazów o rozdzielczości 27 megapikseli. Można argumentować, że jest to lepiej pomyślane jako aparat o rozdzielczości 27 megapikseli, ponieważ matryca Samsung S5KHMX została zaprojektowana przede wszystkim do robienia zdjęć w tej rozdzielczości, a w rzeczywistości wykorzystuje algorytm do robienia zdjęć o rozdzielczości 108 MP, które brzmią jak jej naturalne wyjście.

Tak czy inaczej, w każdym obrazie jest dużo danych do przetworzenia. 108-megapikselowe ujęcia kończą się na około 35 MB każde.

Zwykłe ujęcia są pełne szczegółów; ujęcia 108-megapikselowe jeszcze bardziej. W przypadku tych ultra-wysokiej rozdzielczości zdjęć, typowych dla ujęć wspomaganych algorytmem "AI", istnieje niewielka malarska jakość. Jestem jednak pod wrażeniem tego, jak naturalnie nadal wyglądają i jak bardzo różnią się od 27-megapikselowych zdjęć.

Charakter obrazów opiera się na dość wysokim kontraście, o bogatej kolorystyce. Jest to spojrzenie wysokoenergetyczne, a nie neutralne. Ale ujęcia wykonane przy użyciu Mi Note 10 są konsekwentnie ponure i wciągające.

Aparat jest również niezwykle dobry w radzeniu sobie z poziomami światła trudnych scen, takich jak zachody słońca, i ma tendencję do prześwietlania scen przyrody bez nieba mniej niż większość aparatów telefonicznych średniego zasięgu, których używałem w 2019 roku.

108-megapikselowe obrazy Mi Note 10 mają tendencję do wyświetlania znacznie więcej fioletowego koloru szumu niż obrazy 27-megapikselowe. Ma to jednak sens, jeśli weźmiemy pod uwagę, że łączenie pikseli powinno teoretycznie zwiększyć jego zdolność do odchwaszczania takich zniekształceń. Ponadto, fioletową mgłę zauważyłem tylko podczas powiększania obrazów.

Jestem również pod wrażeniem większości innych kamer, które znajdują się z tyłu Mi Note 10. Aparat posiada 2-krotny zoom, 3-krotny obiektyw, w którym telefon rejestruje 5-krotne zdjęcia, ultraszeroki obiektyw i dedykowane makro.

Czujnik makro jest jedynym prawdziwym "dud". Pojechałem na wycieczkę do parku z Xiaomi Mi Note 10 podczas testów, aby zobaczyć czy robi zbliżenia lepiej niż 5x zoom czy tryby 108-megapikseli. Prawie we wszystkich sytuacjach udało mi się uzyskać lepsze rezultaty z innych aparatów, przycinając je, aby zbliżyć się do siebie.

Ustawianie ostrości w zbliżeniu jest główną zaletą kamery makro. I, w przeciwieństwie do wielu z tych miniaturowych makrofotografii, posiada on autofokus. Ponieważ jednak matryca ma rozdzielczość 2 megapikseli, nie jest w stanie oddać wielu szczegółów, nawet przy idealnej ostrości.

Za pomocą głównego aparatu fotograficznego można uzyskać najdrobniejsze szczegóły, przypominające makra.

Działa on w przypadku naprawczych ujęć makro, gdzie chcesz się zbliżyć i mieć dość małą głębokość pola. Ale dla rzeczywistego uchwycenia szczegółów na poziomie makro, to jest popiersie.

Wyniki powiększenia są o wiele lepsze. Większość telefonów klasy średniej robi słabe zdjęcia z 5-krotnym powiększeniem. Mi Note 10 robi dobre zdjęcia, nawet jeśli "oszukuje" i kadruje z 3-krotnym zoomem, 8-megapikselowym czujnikiem, aby je osiągnąć. Czuje się on jak prawdziwy, natywny zoom, bez cyfrowego zaciemnienia procesu przetwarzania zoomu. Uważam, że to sprawia, że aparat jest przyjemniejszy w użyciu i pomaga zrekompensować frustrację z powodu jego ospałego charakteru.

Jego ultraszeroka kamera 20-megapikselowa jest podobna. Nie widać spadku jakości niektórych telefonów klasy średniej, a więc skończysz używać go więcej.

Nocna jakość obrazu to nieco mieszana sprawa. Aparat Xiaomi Mi Note 10 wykonuje lekko nieostre zdjęcia w słabym oświetleniu. Detale tekstury znacznie się zwiększają, gdy korzystasz z trybu Night, a cienie są znacznie podniesione, aby uzyskać mniej ciemne zdjęcie. Nie są one tak dobre jak na zdjęciach nocnych Pixel 3a XL, ale są wystarczająco dobre.

A po tych wszystkich narzekaniach na prędkość, tryb nocny nie trwa tak długo - tylko kilka sekund. Po zdjęciu nadal trzeba czekać na przetworzenie, ale to właśnie przechwycenie ekspozycji powstrzymuje Cię przed robieniem zdjęć.

Xiaomi Mi Note 10 nie zdalnie kopiuje możliwości 108-megapikselowego czujnika wideo. Samsung mówi, że jest zdolny do przechwytywania wideo 6K, ale telefon odczepia się przy 4K, 30 klatek na sekundę. Dlaczego? To twardy limit procesora Snapdragon 730G, według Qualcomm.

Xiaomi dokonał zaskakująco dobrego wykorzystania tego 108-megapikselowego czujnika, ale prawdopodobnie zobaczymy, że jest on wykorzystywany jeszcze bardziej w innych telefonach.

Wszechstronność wideo jest jednak w innym przypadku świetna, ponieważ można robić zdjęcia za pomocą dowolnego z aparatów. A ponieważ obydwa aparaty mają optyczną stabilizację obrazu, są naprawdę użyteczne.

Jest jeszcze jedna, nieco pedantyczna uwaga. Jaki jest sens posiadania obiektywów z 2x i 3x zoomem w telefonie, który ma również 108-megapikselowy aparat 1x? Mądrzejsze korzystanie z oprogramowania mogłoby wyeliminować konieczność stosowania jednego z tych aparatów.

Żywotność baterii Xiaomi Mi Note 10 - Duża pojemność, która z łatwością pokonuje rywali
Xiaomi Mi Note 10 ma to, co brzmi jak śmiesznie duży akumulator - ma pojemność 5260mAh. Jest ona ogromna jak na każdy telefon, szczególnie ten z ekranem o rozdzielczości 1080p 6,47in.

Bateria dobrze się trzyma, choć z mojego doświadczenia nie zbliżyła się do testowanego przeze mnie ostatnio Oppo A9 2020. Poziom mocy pozostałej do końca dnia waha się między 30% a 50%; to wystarczy, aby zapewnić komfort tym, którzy nadużywają swoich telefonów przez cały dzień. Ale słysząc, że Mi Note 10 ma baterię o pojemności 5260mAh, można się spodziewać dwóch dni solidnego użytkowania pomiędzy każdym ładowaniem.

Chociaż to jest coś, co widziałem, Xiaomi Mi Note 10 nadal komfortowo przewyższa większość telefonów, w tym wiele z tych w przedziale cenowym 800-1000 funtów.

Czy powinienem kupić Xiaomi Mi Note 10?
Xiaomi Mi Note 10 to dobry telefon, który, jak większość telefonów Xiaomi, jest atrakcyjny cenowo. Jakość sprzętu w zestawie jest dobra - lub o wiele lepsza w przypadku linii aparatów. Główny 108-megapikselowy aparat fotograficzny robi wrażenie, podobnie jak jakość jego zdjęć z powiększeniem.

Jednak temu telefonowi brakuje pewnego stopnia wykończenia. Aparat jest powolny, nie jest najatrakcyjniejszy z telefonu, mimo tego całego zakrzywionego szkła, a wydajność skanera odcisków palców jest słaba.

Niemniej jednak, pomimo wszystkich swoich wad, Mi Note 10 jest wciąż dobrym telefonem, który oferuje podobną elastyczność w komponowaniu zdjęć jak Huawei P30 Pro.